Odpady a problémy s chataři

21. června 2016, 13:13 | reportáž Českého rozhlasu

 

S nepořádnými chataři mají problémy v Pržnu na Frýdecko-Místecku

Kontejnery na tříděný odpad - Foto: Tomáš Adamec

Kontejnery na tříděný odpadFoto: Tomáš Adamec

Podhorská vesnice si zakládá na důsledném třídění odpadu, jenže někteří chataři na to podle místních nedbají. Starosta rekreanty podruhé varoval, že jestli nebudou respektovat pravidla obce, od nového roku jim radnice poplatky za svoz odpadu zvýší.

Sedmdesátník Václav Vyvial z chatové osady popisuje, jaký nepořádek naposledy kdosi udělal kolem popelnic v chatovišti. „Někdo měnil okna a natěpal tam to tabulové sklo. Taky matrace, koberce a skříňky. A nemůžu vědět, kdo tam byl nebo nebyl," krčí rameny. 

Pan Vyvial přitom sám odpad pečlivě třídí a vadí mu, že to nedělají všichni. „Třídím kdeco. Manželka ty kelímky ještě vymývá, obaly zvlášť dává do sáčku, nedáváme to do komunálu," dodává. 

Hned za mostkem přes potok jsou tři kontejnery na tříděný odpad - na plast, papír a kov. V kontejneru na kovy je ale vyhozené kožené sedátko, zjišťujeme během natáčení reportáže. 

1:53 / 1:53 

      

V Pržně natáčela reportérka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

„Rozčílí vás to, když i malé dítě ve škole ví, co která barva popelnice znamená. Neříkám, že to dělají paušálně všichni, ale bohužel my nejsme ti, kteří to budou ještě přebírat. My to zase odvezeme do sběrného dvora, uděláme z toho směsný komunální odpad, ze kterého nedostaneme zpátky ani korunu," říká starosta Pržna Petr Blokša (zvolený za STAN). 

Obec s asi 900 obyvateli dostala loni za vytříděné odpady zpět skoro 200 tisíc korun. Přesvědčit o výhodách separace chce i nepořádné chataře. 

„Je to o pohodlnosti a o tom, že si řeknou - a proč bych to měl dělat, když to platím, však to udělá někdo za mě. Možná že mu to dojde potom. přijde a s pětistovkou v ruce zjistí, že už neplatí pět set ale osm set," dodává starosta.