K Josefovské merendě

28. března 2012, 13:40

Josefovská zábava, která se konala v sobotu 17. března U Adamců, byla v pozvánce nazvaná jako Josefovská merenda. A tak jsme se hned na začátku dozvěděli, že merenda je veselice, zábava, sranda a taškařice a že merendy začali pořádat studenti ve 40. letech 18. století. Každopádně to zábava byla, a docela povedená.

V rohu sálu byl umístěn pult, na kterém DJ obstarával veškerou muziku, vedle se na dvou stolcích prodávaly koláče, preclíky a perníkové velikonoční výrobky, v rohu byla uchystaná bohatá tombola. Na dalším stolku bylo i pár dobrot, které hosté donesli. Lidé se začali scházet kolem páté hodiny a každý Josef byl počastován skleničkou něčeho ostřejšího.

Po zahájení jsme se dozvěděli, že jméno Josef pochází z hebrejského slova, které v překladu znamená „Bůh ti dá". A přestože jméno Josef tolik rodičů nedává, je v Česku přes 260 tisíc Josefů a u nás v Pržně jich je 15. A Josefové prý jsou „rozvážní, diskrétní, neovlivnitelní a preferují užitek před ziskem". No tak Josefové z Pržna, poznali jste se ?

Po uvítání přítomných nám krásně zahrál na housle Radim, který u každého obsazeného stolu našel pro svou hudbu pěvecký doprovod. Prostě Češi jsou národ muzikantů, což se potvrdilo.

Losování tomboly proběhlo v humorném duchu, jak to většinou bývá: holohlavý vyhrál hřeben, abstinent flašku, sportovec papuče a cukrář dort. Ale vážně: dárky byly moc hezké a hojné, za což patří dík všem, kteří s nimi do tomboly přispěli.

Disžokej byl šikovný a kromě hudební produkce proložil každý blok hudby sadou vtipů s patřičným přednesem. Také výběr hudby byl vhodný a každý si mohl vybrat podle své chuti. Tancování přítomných začalo rozpačitě ojedinělými páry na parketu. Ale s příjemnou hudbou přišlo pak na parket více lidí a tak nakonec tancovaly i „holky s holkama" (kluky s klukama jsem neviděla).

V průběhu večera se mezi stoly zjevila velmi podivně ustrojená postava, jak se říká „šmérka" či „stará Blažková". Z tácu nabízela preclíky a koláčky a s humorem si přítomné dobírala. Přes její strašidelné odění jsme bezpečně poznali naši půvabnou blonďatou Marušku.

Celá akce byla velmi příjemná, i když hostů nebylo tolik, jak jsme po osobních pozváních čekali. Přesto doufáme, že si Josefské merendy u nás najdou své místo. Nezbývá než poděkovat všem, kteří k akci jakýmkoliv způsobem přispěli svým nápadem, financemi, aktivitou, darem, ukuchtěnou dobrotou. No a tak:

Merenda se povedla, náladu nám pozvedla

A příští rok zas nás čeká U Adamců na Josefa...

 

 

Zuzana Horáková, členka kulturní komise