Den obce 2019

27. června 2019, 15:28 | V klidném a teplém sobotním odpoledni se v prostorách hřiště dne 15. 6. odehrál již třináctý ročník Dne obce Pržno.
A opět - počasí přálo, odpoledne bylo plné dění. Děti, starší i nestarší si jistě užili dostatek zábavy a pozvaní hosté nenechali nic na náhodě.

V areálu Sportovního klubu Pržno bylo rušno již před polednem, kdy organizátoři připravovali zázemí, stánky, prodejci naváželi zboží i potřebný materiál.Hlavní pódium již stálo, zatím ale osiřené. Naplnit se mělo odpoledne.

 

Navíc - sobotní dopoledne zde zažilo i velké sportovní klání fotbalového družstva, které zaslouženě rozdrtilo svého hosta a vybojovalo významné vítězství s velkým dopadem - ale to je na jiný článek. Vraťme se ke Dni obce.

 

To hlavní nastalo po druhé hodině, kdy byl starostou obce Petrem Blokšou zahájen Den obce s číslicí 13.

Pro ty, kteří zde byli, to bude připomenutí slovem i obrazem a ti, kteří nemohli být - se mohou s průběhem seznámit.

 

Doprovodný program

Součástí každého Dne obce jsou doprovodné aktivity, které vyplňují celé odpoledne. A tak bylo možné navštívit a s dětmi vyzkoušet - jízdu na poníkovi, jízdu na malé motorce, pro nejmenší byly plně k dispozici nafukovací hrad. Bylo možné zakoupit nějaké cetky i cukrovou vatu. Pro ty, kterým vyhládlo, byly připraveny dobré pokrmy i pěkně chlazené pivo i jiné nápoje. Velký zájem byl také o nabízenou atrakci - malování na obličej. Pak bylo možné vidět pobíhat řadu "kočiček", "kytek", "pirátů" a podobně vyzdobených dětí.

Protože kolem akce se vine také hojně užívaná cyklostezka, bylo k vidění i velké množství kol, jejichž majitelé se zastavili při své vyjížďce na malé občerstvení v picerii.

A nejmenší nepohrdli ani velkou hromadou písku, kde si mohli zařádit pod dohledem svých rodičů.

 

Vystoupení dětí Pržno

Děti z místní Základní školy si se svými učitelkami nacvičili dojemné vystoupení s plátěným kruhem a ukázali, že se dokážou synchonizovaně pohybovat na hudbu. Starší pak předvedli pohybovou sestavu na reprodukovanou dynamickou hudbu. Osm statečných ukázalo, že umí a mají velkou radost z pohybu.

Jejich vystoupení bylo odměněno velkým potleskem přihlížejících.

 

Klaun Hopsalín.

Dalším bodem odpoledního programu bylo klaunské vystoupení. Pozval všechny přítomné děti a zahájil své vyhrazené časové okno samozřejmě pohybem - ten mají děti nejraději. Trochu rozcvičení, něco k upoutání pozornosti a děti byli "jeho".

Společně pak hráli pohybové hry, tvořil pro děti za odměnu zvířátka z nafukovacích balónků, nechával hádat chutě rozdaných bonbónů... Požádal také děti, aby přivedly i své rodiče a všechny pak zapojil do soutěže a tance.

Zajímavou atrakcí pak bylo nejen skákání přes malé překážky, ale zejména důkaz, že i malí mohou zvládnout udržet roztočený talíř na tyčce. A ty děti, které to v životě nevyzkoušely, pak nevěřícně sledovaly, jak pěkně jim to vlastně jde a že talíř bez problémů přenesou po vytyčené trase.

Vrcholem pak bylo pozvání dětí, aby společně s klaunem vytvářeli malé, ale i obrovské mýdlové bubliny. To bylo radosti...

 

Prženští hasiči

Již tradiční součástí Dne obce je ukázka hasičského sportu - dovedností nejmenších. Tentokráte byla ukázka zaměřena na nábor dalších zájemců o tento sport. A tak se v první části na splnění úkolu požárního útoku vydali "starší".

Útok byl pojat netradičně v historických uniformách se zcela netradiřním obsazení útočící skupiny. Celý útok byl pojat zcela v nadsázce. Samozvaní hasiči se vrhli na připravenou stříkačku v poněkud nepatřičném stavu a nejen že se jim velmi obtížně dařilo rozvinout připravené hadice, ale ještě si udělali krátkou oddechovou přestávku s posilněním. Strojník mezitím téměř zmizel v kádi s vodou, jak se úporně snažil připravit savici a zavodnit stroj. Společně se sice podařilo dopravit proudy vody na místo určení, ale při této rychlosti a úspěšnosti zásahu bylo lépe, když skupina "hasičů" rozumně předala své nástroje mladším.

 

Skupinka nejmladších hasičů pak na povel vyrazila již zcela předpisově, bleskově se jim podařilo rozvinout hadice a během velmi krátké doby byl požár udolán dvěma proudy vody.

 

Po velkém potlesku, který si vysloužili "hasiči" i mladí hasiči, následovala další část tohoto bloku Dne obce. Zájemci si mohli osobně vyzkoušet, jak se dá zvládnout proudnice, jak daleko lze dostříknout, a že to s tou hadicí zase tak jednoduché není. Možnost vyzkoušení dostali ti nejmenší, ale i starší diváci.

Doufám, že se podařilo probudit zájem o tento sport a výsledkem pak bude doplnění stavu nejmladších hasičů.

 

Fešák Píno a Bóňa BON Bóňa

Na pódiu Dne obce se objevují barevné kulisy a představuje se Bóňa, Píno a jejich malý pomocník. Show začíná. Hned zpočátku jsou vyzvány k akci přítomné děti. Je odstartována soutěž v oblékání karnevalových doplňků. Děti pod pódiem doprovází tanec na pódiu tancem na trávníku před pódiem. Začíná další soutěž, a protože je horko, soutěží se o konzumaci nanuku. Na pódium si děti přivádějí své rodiče a soutěží se dál.

I na nafouknuté balónky se dá kreslit - jak si vyzkoušeli soutěžící hned v další soutěži. Klání je doplňováno tancem všech malých diváků, pódium i prostor před ním se postupně zaplňuje zvědavými dětmi.

Ceny jsou rozdány, soutěžící odcházejí plni dojmů a program pokračuje.

 

"Náš svět" se představuje

Tři odvážlivci - klienti organizace Náš svět - si se svou muzikoterapeutkou připravili krátké bubenické představení. Dojemné vystoupení umocnil fakt, že vystupující z důvodu ostychu vystupovali zády k publiku, aby se mohli plně soustředit na své číslo.

 

Za svůj synchronizovaný doprovod chytlavé melodie si vysloužili oprávněný potlesk všech přítomných návštěvníků dne obce.

 

A protože si vystoupení užili - slíbili po ukončení akce, že na příští rok si připraví a přijdou s ještě bohatším vystoupením.

 

Ukázka cvičení jógy

prostor pod pódiem je nyní uvolněn pro čtyři cvičence, kteří pro přítomné připravili ukázku z cvičení jógy.

Za doprovodu komentovaného výkladu byly cvičenci předvedeny jednotlivé prvky sestavy, která slouží k protažení a uvolnění celého těla. Na připravených cvičebních deskách bylo možné spatřit sadu základních cviků a diváci byli současně pozváni na pravidelná cvičení, která jsou organizována v Pržně.

 

Ondráš a Ondrášek z Janovic

Je zvyklostí, že na podobných akcích je pozván a vystupuje i folklórní soubor. A když je folklórní soubor ze sousední obce - z Janovic, tak prostě na Dni obce Pržna jednoduše nesmí chybět (a navíc, součástí souboru je i místní...). A tak diváci měli možnost na pódiu přivítat zpěvačky souboru, které za doprovodu cimbálové muziky předvedly, že jejich hlasivky skutečně dovedou nadzvednout a nadchnout diváky.

 

Děti ze souboru Ondrášek z Janovic pak na ploše před pódiem předvedly lidové tance a společně zapěly na lidovou notu. Vystřídáni pak byli dospělou částí souboru, vyvrcholením pak byly párové tance, kterými byl zaplněn celý volný trávník.

 

Prezentovaný janovický folklór Anny Dřevjané a Boženy Peterkové jednoduše zaujal a oba soubory sklidily velký potlesk.

 

Adéla Křivánková

Adéla na Den obce přivezla velkou sadu známých melodií, které obohatila zpěvem.

Ukázala, že dokáže ve svých mladých letech bez problému ovládnout pódium a udržet pozornost diváků po celou dobu svého vystoupení. Její vystoupení bylo příjemným zpestřením celé akce. Po ukončení pak mladá zpěvačka poskytla pro řadu zájemců svůj podpis na připravené propagační fotografie.

Držíme palce v umělecké sféře.

 

CROSS ORCHESTRA

Největší pop-rocková kapela na ostravsku vystoupila na Dni obce Pržno. Tato kapela předvedla hity takových es, jakými jsou např. Joe Cocker, Tina Turner, Tom Jones, Cher, Stevie Wonder, Phil Collins, ale také Věra Špinarová a mnoho dalších.

Kromě těchto hitů, které hrají vždy v originálních tóninách a aranžmá, představili i několik vlastních skladeb.

 

Kapelu tvoří jedenáct převážně profesionálních hudebníků, kteří se postarali o to, aby jejich představení přitáhlo diváky a posluchače. Zajímavým zpestřením kapely byla méně tradiční dechová sekce kapely.

Jejich vystoupení se překlopil Den obce do své závěrečné fáze a zapadající sluníčko svým teplým světlem oznamovalo svůj odchod.

 

JANANAS

Naprosto zvláštní pojetí textů, muziky a celého programu.

Jemný podvratný humor a hořká ironie, kterou bylo možné v jejich textu objevit a vychutnat, byl překvapením večera. Trojice hudebníků však dokázala v nastávajícím soumraku dne oslovit návštěvníky a přitáhnout je k pódiu. Kapela svým pojetím dráždí i přitahuje a sklízí tak řadu ocenění.

Úplnou lahůdkou pak byla jednoduchá melodie a prostý text písně "Já Nejsem Naštvaná" , nebo "To Samo"

Vystoupení se prostě muselo vnímat a dobře poslouchat...

 

AC CZ

Tato revival kapela známé skupiny AC/DC přinesla do Pržna "svěží" pravý rock. Hudebníci Adam, Pavel, Petr Jakub a Matěj předvedli, že umí. Za chvilku po zahájení vystoupení byl prostor před pódiem plně obsazen a hudební pecky známé skupiny v perfektním podání AC CZ neměly prostě chybu.

A když v druhé části programu zpěvák skupiny údery na zvon předeslal nejznámější skladbu AC/DC - nebylo co řešit.

Dojem umocnil svit měsíce, který se objevil dírou v mracích - koncert se prostě naplno vydařil a naplnil rocková srdce diváků po okraj.

 


 

Per Blokša - starosta obce - mi v rozhovoru v závěru dne kladl na srdci, abych, budu psát článek na web, nezapoměl poděkovat všem organizátorům za perfektní aktivní pomoc. Vystupujícím dětem ze školy, malým hasičům, jogistům i klientům z "Náš svět" za odvahu k vystupování a všem pozvaným souborům  a kapelám předal vzkaz - moc díky.


 

Akce končila pozdě v noci, ale to jsem již fotoaparát měl uložen a začal jsem zpracovávat sady fotografií. Na ty se můžete podívat ve speciální fotogalerii, věnované významným akcím obce Pržno.

 

Vladimír Kutlvašr

Odkaz na kompletní fotogalerii

 

 

 

 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019
 • Den obce 2019
  Den obce 2019