Diskuse

Seznam témat    Založit nové téma        Sbalit příspěvky

čápí hnízdo zmizelo....

Autor: Jiřina Hornerová Žena

Založeno: 04.06.2014, 18:01
Odpovědí: 1

Ptákem roku 2014 se stal čáp bílý a černý . Jaký to paradox v naší obci Pržno , když jsem se dozvěděla, že na základě jakési stížnosti bylo zničeno a odstraněno čápí hnído u obecního úřadu, kde řadu let čápi hnízdili a vyváděli mladé . Co ted budou dělat ? Proč jsme jejich hnízdo neochránili ? Proč jsme hnízdo nepřemístili ? Je to velmi smutné , je to proti přírodě a životu .

Odpovědět na příspěvek

Re: čápí hnízdo zmizelo....

Autor: Petr Blokša Muž

Založeno: 06.06.2014, 07:59

Dobrý den,
Odstranění hnízda proběhlo opravdu velice rychle, během 2 týdnů zmizelo. Nečekal bych u kolosu ČEZ takovou rychlost. Zejména, když se vše, s místní působností, řeší velkou oklikou přes Plzeň či Prahu a trvá cca 30 dní.
Ochránili neochránili. Již před několika lety jsem žádal, aby byla konstrukce jen očištěna, a aby čápi mohli opětovně budovat. Ne ,to nejde, bylo mi sděleno! Budeme potřebovat jeřáb atd. atd.
Opakovaně jsem to diskutoval při každoročních odstávkách. Bezúspěšně. Překvapením pro mě bylo rovněž stanovisko MSK, které souhlas k odstranění hnízda udělilo.
Přemístit hnízdo, ptám se kde? ČEZ již nechce budovat hnízda na svých sloupech. Při projednávání jen zaznělo, že by snad mohlo být vybudován sloup jen pro hnízdo a za ten by byla obec odpovědná.
Takže snaha zde opravdu byla a ani ve snu by mě nenapadlo, že to půjde od neopodstatněné stížnosti, tak rychle.
Konstrukce hnízda nevykazovala žádné významné opotřebení, které by cokoli a kohokoli ohrožovalo. To jsme viděli při samotné demontáži, kdy musela být použita technika, aby se hnízdo vůbec pohnulo. Konstrukce byla také pevná, pouze s povrchovou rzí. Nic víc. Lze tedy říci, že postup ČEZ i MSK byl unáhlený.

S pozdravem

Petr Blokša, starosta

Odpovědět na příspěvek