Diskuse

 

Seznam témat    Založit nové téma        Sbalit příspěvky

 

 

 

Územní plán obce

Autor: Jiří Kývala Muž

Založeno: 09.09.2013, 17:25
Odpovědí: 4

Po roce 1989 se konečně otevřela možnost svobodného vydávání literatury v našem státě a vydavatelé se jí chopili, jak říká americké přísloví, „jako býka za rohy“. Čtenáři ale zoufej, protože produkce je široká, ale kvalita místy pochybná. Zvláště v detektivkách. Mnoho překladů s mizernou kvalitou, někdy si musíte větu číst i třikrát, abyste porozuměli významu, nemluvě už o kvalitě jazyka.
A v této bídě, ejhle, vychází detektivní publikace, na které si čtenář opravdu pochutná. Není v ní už od začátku jasné, kdo s kým, proč a za kolik. Vše je umně skryto v textu. Je nutné pečlivě sledovat souvislosti a vazby, jinak vám význam slov zcela unikne. O to je četba napínavější a čtenář se cítí jako opravdový detektiv a cítí nepochybně vděčnost k autorům onoho díla. Takový „napínák“ už dlouho nevyšel.
O jaké dílo jde? A kdo ho vydává? Jde o publikaci Územní plán obce Pržno, druhé vydání, ročník 2013. Náklad (asi 6ks) a cena neuvedena. Vydává Obec Pržno.
Záhady se v něm jen hemží. Například si jistě budete lámat hlavu nad tím, proč je dán „velký převis nabídky možností zástavby“ v nejmenším obecním katastru v okrese, když v naší republice tak rychle ubývá půdy a hlavně zemědělské. U nás se zabírá tentokrát „jen“ 29,28 ha zem. půdy, tedy „jen“ 10% celkové výměry obce (300 ha) z níž už byla zastavěna více než polovina.
Stejně tak vám jistě bude divné, jak to je s revitalizací rybníka, který je na několika místech textu zmiňován, jako objekt k revitalizaci, ale v grafickém znázornění je uveden, jako plocha pro zástavbu. Zajímavé, revitalizace znamená znovuoživení v mnohdy lepší a modernější formě. Že by ryby chtěly bydlet v domečku? To jsou věci, ale co v tom našem státě dneska vlastně není možné?
Nebo si jistě popřemýšlíte nad záhadou, proč jedna široká, přeširoká pasáž líčí, jaké druhy bonity půdy se v našem státě vyskytují. Vyjmenovány hezky za sebou zabírají pěknou plochu, aby nakonec došlo k zjištění, že u nás se jedná pouze o dvě, či tři možnosti, ty ostatní trápí bůhvíkoho a tak si čtenář oddychne a autor taky, tomu je ale za text placeno. Že jde v obci o zabrání té nejlepší půdy, nějak zmizí mezi řádky. Inu, detektivka. A kniha nepostrádá ani humor, to v tom, jak se mezi řádky vysmívá požadavkům Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje, které vyjmenuje, ale neplní.
Tato detektivka bude jistě vřele přijata našimi seniory, pasáže se tam hezky opakují, texty se tak lépe vryjí do jejich zapomínajících hlav a nic tedy nebude opomenuto, než dojde k rozuzlení zápletky. Pro lepší vyplnění ploch jsou body jmenující nutná řešení otištěny, jako splněné. A opravdu tak vyhlížejí, pokud si pozorný čtenář neuvědomí, jak je to ve skutečnosti.
Také práce s informacemi je velmi objevná, například pojmenování lokalit je hezky zašifrováno a zpřeházeno, jak se na detektivku sluší. Jinak by možná vše bylo příliš jednoduché a zápletka by vyšla najevo příliš brzy. Zvlášť když tak malá obec, jako Pržno, má tolik kolonií, skoro jako Velká Britanie před válkou. A co teprve mapy místních polností, to je labyrint. Odvodněné, neodvodněné, toť otázka, čtenáři lámej si hlavu, protože nepamatuješ-li časy dávno minulé, nerozluštíš tajenku této „křížovky“. A pomístní názvy? Když je tolik kolonií, až je nemožné je řádně umístit, nediv se, že názvy taky „nesedí“ na svém místě, vždyť by se pachatel mohl podle nich orientovat. Detektivka má zkrátka své zákonitosti. Proč mají být v budoucnu pro výstavbu v jednotlivých lokalitách zpracovávány urbanistické studie, jak územní plán předpokládá, není také jasné, když by měla být urbanistická studie obce základem územního plánu určitě v první řadě.
Protože náklad (pro interesované prý 6 ks?) a cena není uvedena, vkrádá se otázka, na kolik nás občany, protože my jsme obec, stejně jako jsme i stát, na kolik nás, jako daňové poplatníky tato publikace přijde. A co nás bude stát, jako obyvatele obce, bude-li uplatněna?
A perlička nakonec: proti tomuto „opatření obecné povahy“ nelze prý uplatnit žádné opravné podání. Škoda, že o tak důležité věci, jako je tato „detektivka“ a její vydání, nebylo možno uspořádat referendum, nebo anketu, jako o jiných „důležitějších“ opatřeních, např. popelnicích apod. Že by se snad nás občanů a našich nemovitostí netýkaly, například jejich prodejnosti, cen apod.?

Za o.s. „Pro Pržno, podhorskou ves“
J. Kývala

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Územní plán obce

Autor: Jan Valerián Muž

Založeno: 18.09.2013, 07:40

Dobrý den.
Pošlu Vám, pane Kývalo, kontakt na majitele společnosti Masiv Invest p.Mrázka. Můžete je kontaktovat s tím, že jim stavební parcely změníme na zemědělskou půdu? Dalším majitelem je p.Adamec, na toho kontakt máte.
A ještě k té závěrečné perličce...prosím, navrhněte formulaci ankety o územním plánu. Zda se "líbí nebo nelíbí", zda je nebo není srozumitelný atd Může to být další anketa na web stránkách obce Pržno.
Děkuji a jsem s pozdravem
Jan Valerián

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Územní plán obce

Autor: Jiří Kývala Muž

Založeno: 24.09.2013, 11:34

Dobrý den,
děkuji za ochotu, ale Vámi navrhovanou změnu proveďte sami, já k tomu nemám, kromě chuti, žádné možnosti. Nevím, ale předpokládám, že pan Mrázek je někdo z "realitek", které Pržno potřebuje, bez nich by asi nestálo. Kdo je do Pržna asi přivedl a kdo jim dal naději a cíl?Víc "majitelů" už není? Pokud někdo z majitelů půdy chce na ní stavět, není mu možno nic vytknout, chce-li s ní však spekulovat a rozprodat ji na zastavění, je to věc jiná a ochrana půdního fondu a usnesení v této věci na všech úrovních správy a samosprávy jsou známá. Jejich dodržování je opět na všech úrovních věcí osvícení zástupců občanů.
Škoda, že ve své odpovědi neodpovídáte na mnou uváděné výtky. Nebo snad to co popisuji je opravdu v pořádku a územní plán se může hemžit takovou řadou "údajů" a "faktů"? Vám nevadí, že obec, což jsme my všichni, zaplatí za tuto "publikaci" v kvalitě nevalné a obsahově ani se nesnažící o správnost, částku nemalou? A anketu o územním plánu jste měli dělat před jeho tvorbou, teď je platná jako ten příslovečný "zimník mrtvého", pokud Vám ovšem plán opět nebude zrušen, jako ten předešlý.
Anketní otázku bych navrhnul: Chcete Pržno, jako "novodobé sídliště", nebo podhorskou obec, kterou vždycky bylo?

S pozdravem
Jiří Kývala

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Územní plán obce

Autor: Michal Vašut Muž

Založeno: 02.10.2013, 10:49

Tohle má něco do sebe a jsem rád, že tady existuje nějaká "opoziční síla", která má čas a chuť takové věci řešit.
Na to bych se taky mohl podívat. (Děkuji panu Kývalovi za recenzi) Existuje elektronická verze tohodle dokumentu? (nic to nestojí, na tištěnou nemám v batohu po cestě do školy místo a jindy není čas)

Děkuji za odpověď. Michal Vašut

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Územní plán obce

Autor: Michal Vašut Muž

Založeno: 02.10.2013, 11:27

Zajeďte si pane Valeriáne na Čeladnou (lokalita Farské louky) - myslím, že takto by podhorská obec vypadat neměla. Netvrdím, že by se měla výstavba zakázat úplně, ale trochu citlivější přístup, s ohledem na okolní krajinu, by neškodil. Tohle bych bral jako odstrašující případ pokusil se něčemu takovému na Pržně vyhnout.

Odpovědět na příspěvek