Diskuse

Seznam témat    Založit nové téma        Sbalit příspěvky

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ÚP obce

Autor: Petr Vojtíšek Muž

Založeno: 16.05.2012, 10:23
Odpovědí: 0

Dobrý den, pane Kývalo.

Je mi líto, že si nerozumíme. Nechci hájit za každou cenu svůj názor, ale chtěl bych se více přiblížit pravdě věci samé.

ad a) Nepochybuji o bonitě půdy Vašeho domu. Chtěl jsem jen říct, že lidská existence sama o sobě potřebuje jisté zábory půdy. Souhlasím s Vámi, že by se měla upřednostňovat půda v dnešní době již méně kvalitní. Pokud by však měli lidé bydlet pouze na půdě, na které stojí Váš dům, museli bychom bydlet téměř všichni v mrakodrapech a cestovat převážně pouze vzduchem (promiňte mi ten extremismus). Psal jsem o tom, že lidé by si měli, mimo jiných důležitých částí přírody, vážit. A že příroda je tady pro člověka. V dnešní době na jednoho obyvatele republiky připadá 0,42 ha zemědělské půdy, z toho 0,30 ha půdy orné, což je přibližně evropský průměr. Permaculture Activist je psáno, že k samotné výživě jednoho člověka by mohlo stačit pouhých 400 m2 - pokud by se však s ní správně zacházelo!!! Zásadní problém tedy je to, jak s ornou půdou nakládáme. Dle literatury: Půda v České republice, r. 2009, přibývá půda v našich podmínkách přirozenými procesy tempem o cca 1 cm za sto let a vlivem eroze (+ špatným zemědělskými postupy) a působením člověka ubývá v průměru o 5 cm za století. Pokud budou zemědělci povětšinu postupovat tak, jak to dělají dnes, tak následným generacím nebude stačit ani rozloha orné půdy o velikosti celého území ČR, včetně již současně zastavěného.

Ad b) Zahradničení je sice o tom, že musí být trochu koníčkem, aby vůbec u rodinného domu vůbec existovalo, avšak pokud je správně aplikováno, zajišťuje lidem to hlavní = lidskou svobodu! A taktéž nezávislost na špatných rozhodnutích jiných lidí. Pokud budou lidé na svých zahradách řádně pečovat o půdu a budou ji neustále zhodnocovat, tak si v připadě potravinouvého nedostatku na volném trhu mohou vždy zajistit tu hlavní úlohu půdy pro člověka - obživu, o které se tady v diskuzi bavíme. Chcete lidem stěhujícím se z města odepřít tuto základní možnost a potřebu? (poznámka: pokud by v minulých obdobích nedocházelo k vylidňování vesnic a stěhování do měst (a tedy i do staveb o mnoha patrech), tak by rozloha Pržna a jiných vesnic prostě musela být mnohem větší).

Ad c) Myslím si, že k Vaši připomínce jsem se vyjádřil výše a vícekrát. Pokud jsem Vás v této věci nepochopil, tak se omlouvám.

p.s. Nemyslím to se svými "protinázory" vůči Vám osobně, ani ve zlém. Chci si vytvořit při komunikaci s druhými lidmi s jiným pohledem na věc pravdivější a pevnější názor (nevyhýbám se ani tomu, že se postupem času přikloním blíže i k Vašemu pohledu na věc).

S pozdravem a přáním krásného dne.

Petr Vojtíšek

Odpovědět na příspěvek