Diskuse

Seznam témat    Založit nové téma        Sbalit příspěvky

Odpady

Autor: Petr Vojtíšek Muž

Založeno: 02.02.2011, 12:16
Odpovědí: 6

Nemile mě překvapil úbytek separovaného odpadu a ještě více nárůst poplatku za odvoz komunálního odpadu. I když třídím tak, že za cca 10 dnů při běžném režimu (2 dospělí, 1 dítě) mi zůstane komunální odpad o objemu 20litrů - běžnou popelnici zaplním tedy za cca 2 měsíce. Myslím, že pouhé navyšování ceny za odvoz komunálního odpadu není motivující a navíc si nejsem jistý ohledně skutečné celkové výši komunálního odpadu odvezeného firmou AVE - lze těžko kontrolovat, není záruka správnosti údajů. Pokud tedy budu spoléhat pouze na zvyšování ceny za odvoz komunálního odpadu, které by mělo zdravě uvažující občany nutit ke zvýšenému třízení odpadu - zvýšené třízení se tedy projeví ve sníženém množství komunálního odpadu skutečně odvezeného firmou AVE (předpoklad firma AVE bude uvádět správné údaje), mělo by dojít za jinak nezměněných podmínek ke snížení komunálního odpadu a tedy i poplatku. Avšak údaje za komunální odpad nemusí být firmou AVE správně uváděny, náklady za výjezd a naplnění jednoho vozu rostou (spolu s jinými náklady firmy), cenová politika firmy AVE (zisková marže a v podstatě oblastní monopol jsou faktory, které budou majitele firmy motivovat pro zvyšování ceny za 1 odvoz), naplněnost (efektivnost) popelářského vozu se může snížit díky separaci (náklady na 1 kg odvezeného odpadu se zvýší). To vše bude tlačit ceny za komunální odpad pořád nahoru, firma si najde vždy odůvodnění. MOTIVUJÍCÍM A JEDNODUCHÝM ŘEŠENÍM SE TAK STÁVÁ SNÍŽENÍ POČTU ODVOZŮ ZA ROK - A TO POSTUPNĚ Z 1 ZA 2 TÝDNY, NA 1 ZA 3 TÝDNY, ATD. Prostřednictvím tohoto příspěvku tedy žádám pana starostu o zvážení výše uvedeného, o projednání na zastupitelstvu obce a pokud se nenajde jiné lepší řešení, tak i prosazení a přijetí mého návrhu. Děkuji za pozornost. S pozdravem a přáním krásných dnů, Petr Vojtíšek

Odpovědět na příspěvek

Odpady-poplatek

Založeno: 02.02.2011, 13:01

Ono to zvýšení poplatku ze 400,-Kč na 500,- Kč - TEDY RŮST O 25% potvrzuje cenovou politiku firmy AVE a úvahy uvedené v mém příspěvku. Množství komunálního odpadu totiž vzrostlo pouze o 4,88% (počet výjezdů zůstal stejný)a množství odpadu odvezeného na sběrný dvůr (barvy ,léky, oleje, baterie, atd.) poměrně kleslo. Vím, že klesl i separovaný odpad, ale z mé několikáté zkušenosti mohu potvrdit, že jsem třízený odpad ani neměl kam dát (popelnice plné, možná i tím, co tam nepatří - nevím) a musel jsem ho vozit do města. Nebudu jistě sám, co měli takovouto zkušenost. Mnohé lidi to jistě odrazuje od třízení a pak tento separovaný odpad končí v komunálním. Shrnutí - poplatek roste o 25 %, avšak kom. odpad při stejném počtu výjezdů rostl jen o 5% a na sběrný dvůr odvezeno méně nebezpečného odpadu. Při informaci, že cena za vykoupený separovaný odpad plusmínus pokrývá jeho odvoz, tak nerozumím zvýšení poplatku o 25%!?

Odpovědět na příspěvek

Re: Odpady-poplatek

Založeno: 02.02.2011, 13:10

Ono mě těch 300,- Kč navíc za poplatek rozhodně neublíží, ale nejsem rád, když končí v "nesprávných" rukách. Byl bych rád, kdyby zvyšování poplatku končilo v rukách obce, která by tak navíc vybrané peníze investovala zpět do odpadového hospodářství (např. nákup kontejnerů) či investovala jinak (pokud to rozpočtové pravidla dovolují). Navíc by tyto peníze vybrané navíc motivovaly občany k vyššímu třízení.

Odpovědět na příspěvek

Re: Re: Odpady-poplatek

Autor: Petr Blokša Muž

Založeno: 08.02.2011, 09:55

Takže ne 300,- Kč, ale "pouze " 150,- Kč. Další rozšiřování sítě kontejnerů na separáty se připravuje a v podstatě každý rok přibývají nové kontejnery. Doufám , že nárůst možností k odkládání separátů povede k lepšímu dotřizování a tedy ke snižování nákladů spojených s odpady. Snad s eo tom budeme moci přesvědčit už za rok.

S pozdravem
Petr Blokša

Odpovědět na příspěvek

Re: Odpady-poplatek

Založeno: 08.02.2011, 09:51

Poplatek nebyl zvýšen o 100,- Kč, ale o 50,- Kč. Poslední zdražování proběhlo, myslím, před dvěma lety.
Co se týče problému s umístěním separátů: je-li problém - kam s nimi, je třeba vždy o této skutečnosti informovat OÚ a okamžitě je možné sjednat nápravu. Odpad byste rozhodně neměl vyvážet ven z obce. Množství nádob na separáty se za poslední čtyři roky zvýšil o více než 100 %.
Jak jsem již posal v předchozím příspěvku, odpady nejsou jen separáty a KO, ale také sběrný dvůr, jeho paušál, odpad ze hřbitovního kontejneru, kde taky končí všechno možné a nejen to, co bytam opravdu mělo skončit. Dále skládkovné, biologický odpad a řada dalších položek se promítají do celkových cen za odpady.

Petr Blokša

Odpovědět na příspěvek

Re: Odpady

Založeno: 08.02.2011, 09:42

Dobrý den,
i mne úbytek překvapil. Podle vašich výsledků soudím, že jste nejpoctivější separátor v obci. Ne každý má popelnici naplněnu po čtrnácti dnech jakoVy. Někteří to zkrátka neřeší!!!Navyšování ceny není motivující, ale je nutností. Předložil jsem čísla, ze kterých je zřejmé , jaké množství odpadů produkujeme. Neustále apeluji na to, aby se poctivě třídil odpad. Od roku 2006 jsem každý rok také navyšovali množství separátů, až v loňském roce se to zastavilo či pokleslo. Doufám, že to bude jev přechodný.
Nechci obhajovat AVE, ale vím, že kontrola v odpadech probíhá z několika stran, takže k nějakému nekorektnímu přístupu opravdu nedochází. Co se týče plateb za vývoz popelnic, tak obec platí paušál 50,50 Kč za vývoz 1ks popelnice a je jedno jestli v ní je 10 kg nebo 50 kg. Dále platí za skutečně uložené tuny ostaních odpadů z kontejnerů ve sběrném dvoře a za hřbitovem, za paušál na sběrný dvůr a vývozy separátů. K tomu se na podzim přidá listí a rázem je z toho balík.
Snižování počtů vývozů by mělo význam možná u Vás , ale ne u ostatních, kterým interval 14 dnů tak tak stačí. Nehledě na hygienické podmínky zejména v letním období. Opět ne všichni kompostují biologický odpad a to by byl potom odér.
V současné době je to cenový strop, ale již několik let se hovoří o navýšení . Jestli to bude 700 nebo až 1000,- Kč se zatím neví. Jisté je, že obec tyto výdaje bude muset platit a zároveň bude mít řadu jiných a důležitých investičních záměrů, které bude chtít realizovat. Nedomnívám se, že by obec měla být sponzorem odpadů svých občanů. V některých obcích tomu tak je, ale pouze proto , že mají velké katastry, kde jsou vlastníky pozemků právnické osoby či stát a získávají tak nemalé prostředky z daně z nemovitostí. Potom si mohou dovolit tento luxus - hradit odpady z rozpočtu obce.
S pozdravem

Petr Blokša

Odpovědět na příspěvek

Re: Re: Odpady

Autor: Muž

Založeno: 09.02.2011, 09:44

toto je rozumný názor,dííííky

Odpovědět na příspěvek