Diskuse

Seznam témat    Založit nové téma        Sbalit příspěvky

Ovzduší

Autor: Petr Vojtíšek Muž

Založeno: 02.10.2010, 19:48
Odpovědí: 21

Vážený starosto, vážení spoluobčané,
dnešním dnem jsem si nemohl nevšimnout zhoršeného stavu ovzduší v naší obci. Velmi mě to rozlobilo a současně i rozesmutnělo. Někteří vlastníci rodinných domků si neuvědomuji nebo nechtějí uvědomit, že ze všech forem hmoty je nejhodnotnější vzduch. Jelikož nemá svou cenu vyjádřenou v Kč, je nám lhostejno, jak s ním zacházíme. Přitom bez vzduchu lidský tvor vydrží na životě jen několik minut. Přihozením pár polínek, či pár kousků uhlí, či jiného "spalného" materiálu si udělám na několik okamžiků příjemné teplo v domě, ale už se nedívám, jak BEZOHLEDNĚ otravuji ovzduší splodinami všem ostatním lidem (a nejen lidem) ve svém okolí. Jeden si nemůže ani na noc vyvětrat před spaním, druhý nemůže venku sušit prádlo, třetí má problémy s průduškami a tudíž si nemůže tyto průdušky léčit čerstvým a voňavým vzduchem při procházce, čtvrtý by se rád proběhl venku, pátý vidí jen taktak na kraj naší vesnice a dál už mu ten smog kazí pohled, všichni postupně začínáme kašlat a kašlat a kašlat..... Jsme my ostatní lidé, kteří si uvědomují tento nešvár vůbec povinni trpět toto bezpráví a bezohlednost. Či jsem v naší vesnici v této pravdě osamocen? Proč si to pořád necháváme líbit? Vžtyť to kříčí do nebe! Je to přeci náš život, který si tak zkracujeme pro pár "grejcarů"................. Pane starosto, prosím, lze v tomto směru něco učinit např. vyhláškou či alespoň pravidelnou apelací či osvětou.
Přitom v Občanském zákoníku je přímo a bez spekulací uvedeno v paragrafu č. 127, odst. 1: "Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek."

Děkuji za pozornost a alespoň za přečtení mého názoru.

Přeji všem mnoha krásných dnů

Petr Vojtíšek

Odpovědět na příspěvek

Re: Ovzduší

Autor: Petr Blokša Muž

Založeno: 06.10.2010, 12:05

Dobrý den,

plně se s Vámi ztotožňuji. Pokud nemáte nic proti, mohlo by být toto "postesknutí" otištěno v příštím měsíčníku, jako otevřený dopis spoluobčanům. Rád se k takovémuto apelu připojím. Nejste jistě sám, koho tento problém pálí.

S pozdravem

Petr Blokša

Odpovědět na příspěvek

Re: Re: Ovzduší

Založeno: 07.10.2010, 08:52

Dobrý den, pane starosto,

jsem velmi rád, že se v tomto ohledu ztotožňujeme. V této oblasti mi připadá, že jsme "sto let" za opicemi. Řeší se čističky na znečištěnou odpadní vodu, na výfukové plyny (katalyzátory u automobilů), na komíny u továren, atd. Avšak u RODINNÝCH DOMKŮ a jiných drobných znečišťovatelů se toto neřeší VŮBEC!!! Váš zájem o otištění mého příspěvku mě potěšil a zcela jistě Vám dávám souhlas k otištění mého příspěvku v příštím měsíčníků (v té době bude možná problém s ovzduším ještě výraznější).

S pozdravem a přáním úspěchu v komunálních volbách (pokud kandidujete)

Petr Vojtíšek

Odpovědět na příspěvek

Autor: Bjalek Muž

Založeno: 24.10.2010, 08:56

To je tak asi vše,co proti tomu můžete udělat, že to otisknete v místním plátku.Pánové,myslím,že vám nepomůže ani pláč u zdi nářků v Jeruzalémě.A to,že vás to pálí.?Jak moc pane starosto.? Já myslím, že to vše je o lidech a o penězích.

Odpovědět na příspěvek

Re: Re: Re: Ovzduší

Autor: Petr Blokša Muž

Založeno: 25.10.2010, 07:18

Dobrý den,
články v novinách a popř. jiná osvěta to sice asi nezmění, ale je nutné to lidem připomínat. Ano je to o penězích, stejně jako budoucí VO. Projekt na lokalitu kolem Vás je připraven a nyní to bude o penězích.

S pozdravem
Petr Blokša

Odpovědět na příspěvek

Autor: Lenka Žena

Založeno: 06.10.2010, 12:07

Dobrý den p. Vojtíšek,
nevím jakým jiným způsobem si doma zajistit teplo než topit dřevem, kromě drahým topením plyne, které si ne každý může dovolit. Jedině pořídit celé rodině termo oblečení abychom nemuseli topit. Bydlím u hlavní silnice a myslím si, že problém s ovzduším není jen kvůli topení, ale patří k tomu i DOPRAVA. Já si například nemůžu vyvětrat a nebo spát s otevřeným oknem kvůli smogu z aut. A když si vyvětrám tak mi to doma voní jak kdyby mi tady startovala Avie. A myslíte si pane Vojtíšek že by byla nějaká vyhláška i na tohle? Jedině, že by všichni jezdili na kolech.

Odpovědět na příspěvek

Založeno: 07.10.2010, 09:23

Dobrý den, slečno (paní) Lenko.
Věřím, že topení plynem je způsob dražší než topení dřevem (při stejných podmínkách). Mě osobně topení dřevem téměř vůbec nevadí, avšak za podmínky, že se jedná o topení efektivní!!! JSEM PŘESVĚDČEN, ŽE VĚTŠINA LIDÍ TOPÍ DŘEVEM NEVYSUŠENÝM, KDY PŘI SPALOVÁNÍ V KOTLI DOCHÁZÍ K NEDOKONALÉMU SPALOVÁNÍ A VZNIKU ZPLODIN!!!. Dřevo by mělo být vysušeno alespoň na cca 15 % své relativní vlhkosti, což představuje nechat toto dřevo po pokácení minimálně 2 až 3 roky sušit venku pod přístřeškem a izolované od zemní vlhkosti. Či suché dřevo už rovnou koupit. Topení dřevem suchým relativně voní a z komínu se valí téměř průhledný kouř, na rozdíl od topení se špatně vysušeným dřevem, kdy se z komínu valí šedý neprůhledný "mrak" a při nádechu poblíž takovéhoto topení se pomalu dusíte. Samozřejmě existuje i topení dřevem formou jeho zplyňování v modernícj kotlích či jiné formy topení, ale to určitě sama alespoň z doslechu určitě víte. Nevím, v jakém stavu je Váš dům či jak je velký, ale možná by jste byla překvapena, že "jistými postupy" by možná bylo topení plynem pro Vás i pohodlnější a přitom i levnější než v současném stavu při topení dřevem. Já sám mám zateplený rodinný dům o vytápěné ploše cca 95 m2 (3 členná domácnost, průměrná teplota nastavena na cca 21 stupňů) a protopím plynem celkem 12 tis. Kč za rok včetně ohřevu teplé užitkové vody a vaření na plynové desce - odhaduji, že na topení připadá cca 8.500,- Kč za rok. Tato moje odpověď samozřejmě není myšlena vůči Vám ani v nejmenším ve zlém.

S pozdravem a přáním krásných dnů

Petr Vojtíšek

Odpovědět na příspěvek

Založeno: 07.10.2010, 09:42

A ještě jsem zapomněl dodat: Topení dobře vysušeným je v porovnání se špatně vysušeným vyhazování peněz oknem, na což nás upozorňuje i ten neblahý a smdící kouř z komínu - něco asi není v pořádku. Dobře vysušené dřevo má totiž oproti špatně vysušenému mnohem větší výhřevnost a přitom mnohem méně znečišťuje kotel a komín.

S pozdravem

Petr Vojtíšek

Odpovědět na příspěvek

Založeno: 07.10.2010, 13:33

Dobrý den,
jsem velmi ráda, že jsem poučená ohledně topení. A budu se snažit topit správně. Máme to spočítané a topení plynem je u nás nákladnější, takže pro nás je vhodnější dřevo a máme nový kotel takže topit plynem by byli pro nás vyhozené peníze za kotel. Taky mi není jedno jak naše obec voní, ale bylo tak i kdysi když byla topná sezóna tak byl ve vesnicích smrad, ale pořád jsme na to lépe než ve městě. A myslím si, že to tak bude ještě dlouho a hlavně tomu pomáhá i to že lidi nemají peníze.
Přeji hezký den

Odpovědět na příspěvek

Autor: znečištovatel Muž

Založeno: 12.03.2015, 19:30

Dobrý den,
pane Vojtíšek zřejmě topíte jen v jedné místnosti,zkuste si otevřít ventily i do ostatních pokolů.
8500Kč anebo Euro??? Takřka neuvěřitelné,uvádíte že plynem vaříte a zároven jí využíváte na ohřev vody, takže po celý rok.
Jinak k tématu,pyrolýzní kotle s téměř dokonalým spalováním dřeva,dřevních pilin a bio odpadu existují a vyrábějí se u nás více jak třicet let viz klemzův kotel.V takovém případě můžete topit vlhkým palivem.
http://forum.tzb-info.cz/106147-kotel-klemsa
http://forum.tzb-info.cz/120100-kotle-horal

Takže nic převratně moderního to není,moderní kotle firmy atmos,verner,agromechanika apod. jsou jen komerční kopie na krátkou výdrž toho co už někdo předtím vymyslel.

Odpovědět na příspěvek

Re: Re: Re: Re: Ovzduší

Založeno: 13.03.2015, 22:14

Dobrý den, pane znečišťovateli (snad jim už nebudete). Jak jsem napsal, tak se stalo. Topím na v průměru cca 21 stupňů ve všech místnostech, a to nemám nějaký zvláštní nízkoenergetický dům. Pokud si myslíte, že víte lépe než já, kolik protopím a kolik mám celkové náklady na plyn za rok, tak jste spíše člověk domýšlivý - domýšlíte si něco, co není pravda. Existují i mnohem lépe tepelně izolované domy než mám já - domy pasivní. Tohoto standardu lze dnes u nových výstaveb dosáhnou prakticky za shodných investičních nákladů, jako při výstavbě běžného průměrného domu (za přispění státní dotace nevratné). Náklady jsou na vytápění prakticky téměř nulové (aktivní pasivní domy, mají dokonce přebytky energie).
Topit vlhkým dřevem bude vždy energeticky více náročné než dřevem suchým - fyzikální zákony prostě nezměníte. K samotné pyrolýze totiž dochází až poté, co se vynaloží energie na vysušení spalovaného dřeva, to je fakt. NA druhou stranu jsem velkým příznivcem tohoto druhu kotle na zplyňování. Ale jak je známo, nejlevnější energie je ta, co se nemusí vyrobit!

Krásný den přeji, Petr Vojtíšek

Odpovědět na příspěvek

Založeno: 07.10.2010, 09:33

A ještě příspěvek k té dopravě. Věřím Vám, že bydlení v blízkosti u hlavní silnice není zrovna příjemné. Mimo to Vás kromě znečištění automobilovými zplodinami otravuje i znečištění ovzduší hlukem. Avšak u automobilů se problém stále řeší, vyvíjí a případně i pokutuje - určitě přibývá postupně automobilů s lepším spalováním a katalyzátorem, existují pravidelné měření emisí na STK, ekologické poplatky u starších aut, atd. Avšak u rodinných domů se znečišťování neřeší VŮBEC!!! Kromě možná ustanovení v občanském zákoníku, které jsem přepsal v prvotním příspěvku. A to je to, oč mi jde - aby se tento problem ZAČAL ŘEŠIT! Vím, že hned nebude vše v pořádku, ale jde o to, aby se stav věci zlepšoval.

Děkuji za pozornost a ještě jednou s upřímným pozdravem

Petr Vojtíšek

Odpovědět na příspěvek

Založeno: 07.10.2010, 13:06

Omlouvám se za překlep topením plynem.

Odpovědět na příspěvek

Autor: Bjalek Muž

Založeno: 23.10.2010, 09:06

Pane Vojtíšku,jste velký idealista,nevím, zda žijete v tomto světě ale lidé se snaží v dnešní době ušetřit každou korunu a pokud se bude u nás neustále zdražovat jak plyn,tak elektřina,tak se dle máho názoru situace nezlepší.Upozorňuji, že nejsem zastáncem spalování všelijakých odpadků pro chvilkový pocit tepla a svůj dům vytápím elektřinou.
Zdraví Bjalek

Odpovědět na příspěvek

Autor: Petr Vojtisek Muž

Založeno: 25.10.2010, 10:05

Dobrý den,

jsem si vědom lidské lhostejnosti a poměrům ve společnosti. A PRAVĚ PRAVE PROTO JE NUTNÉ NĚCO PROTI TOMU ČINIT, ABY SE MOHLO NĚCO ZMĚNIT! Pokud bychom seděli s rukama v klíně a neměli ani ty ideály, tak to si rovnou můžeme pod sebou podřezat větev, na které se vyvyšijeme (a nepřivádět na svět ani své děti, pokud bychom měli ještě kousek lásky v sobě), ať si ten skon urychlíme. Vím, že možná většině lidí musí hořet u zadnice, aby se něco změnilo. Někdy je však na nápravu věci pozdě.... co zaseješ, to sklidíš.... A já se dusit nemíním! Vy snad ano? Je lepší dýchat a žít, nebo mít o několik tisíc na kontě víc a zemřít v teple a smradu domova?

Už jenom to, že jsem u několika málo lidí vyvolal nějakou reakci, je lepší, než nedělat vůbec nic a nadávat do větru.

S pozdravem a přáním bojovného ducha

Petr Vojtíšek

Odpovědět na příspěvek

Autor: Muž

Založeno: 29.10.2010, 08:08

Proč tedy máte turbovývod na fasádě u oken?Proč vaše malé dítě pobíhá bezprizorně po cestě,kde jezdí auta a pobíhá mezi stavbami,kde může kamkoliv spadnout?Nejdříve bych se zamyslel nad tímto

obrý komín - jistota pro váš domov
PDF verze článku
Autor: Klára Drahorádová
Zdroj: Stavebnictví a interiér
Fotografie: Archiv firmy
Kontakt: Schiedel s.r.o.

Komín kdysi patřil ke každému domu tak přirozeně, jak jako kolo k automobilu. To už ale dnes téměř neplatí a nové domy s klasickým komínem jsou spíše výjimkou než pravidlem. Tím se ale v řadě případů zakládá rozpor s životně důležitými a zvyšujícími se požadavky na kvalitu vnitřního vzduchu, který obyvatelé dýchají. „Bezkomínový“ odvod spalin často ohrožuje majitele a jeho sousedy, stavební materiály a okolní vegetaci.

Kdyby se mělo vyjmenovat pět základních znaků typického domku, málokdo by asi zapomněl na komín. Když se ale rozhlédneme, zdaleka ne každý dům takový komín má. Znamená to snad pozvolné vytrácení tohoto symbolu, který znali a ku prospěchu užívali již naši dávní předkové? A vytratí se časem ten typický, do nebe kouřící komín ze střech domků z dětských obrázků?

První velký otřes pro klasické komíny přinesly centrální zdroje tepla, které dokázaly nahradit lokální vytápění s přímým odvodem spalin do komína.
Na tuto změnu, která byla nejvíce viditelná ve velkých městech, kde sporáky a kachlová kamna na pevná paliva vystřídaly radiátory, jsme si již zvykli. Komíny stále zůstávaly na oněch menších domech, kam od dávna patřily. V poslední době však komíny zažívají další otřesy.

V současné době roste počet rodinných domů, jejichž majitelé volili ve snaze ušetřit vytápění pomocí „Turbo“ kotle s vývodem spalin bez použití komínu. Vývody spalin byly totiž budovány nejkratší možnou cestou obvodovou stěnou budovy přímo na fasádu, nebo přes výfuk umístěný na střeše. Na ústí vývodu pomáhal spaliny do ovzduší vyhánět ventilátor. Toto na první pohled jednoduché řešení s relativně nižšími prvotními pořizovacími náklady s sebou ovšem přináší řadu problémů, které v první chvíli nejsou patrné.

Nejedno riziko „bezkomínového“ vývodu
Čas a praxe teprve ukázaly, jaké nezanedbatelné hygienické a technické nedostatky toto vyústění má. Kdyby se snad někomu zdravotní riziko zdálo málo závažné, přidáme ještě hlediska estetická a finanční, která přicházejí následně.

Jedním z nejvíce diskutovaným problémem je koncentrace škodlivin okolo vyústění. Přestože platí určitá minimální vzdálenost, pod kterou nesmějí být umístěny okna, dveře, balkony, lodžie ani ventilátory, koncentrace vyšší než jsou přiměřené hodnoty byla naměřena až do 4 - 5 metrů od vyústění. Při určitých klimatických podmínkách zde mohou škodliviny vytvářet mrak, který vniká do obytných prostor. Toto ohrožení na zdraví je i přes zohlednění všech faktorů, jako je možnost zředění spalin, ochranné pásmo a směr proudění hodnoceno jako akutní. Máme opravdu zapotřebí v dnešním znečištěném světě si ještě více a dokonce z vlastních zdrojů otravovat své domácí prostředí?

Jak už jsme dříve předeslali, bohužel nejde o jedinou nepříjemnost, kterou nám mohou tyto „bezkomínové“ vývody přinést. Kouřovody bývají většinou horizontální, vyskytují se také se šikmým spádem směrem do kotle i od kotle. Ve všech případech však existuje určité reálné riziko spojené s odvodem kondenzátu, který přirozeně vzniká z vodní páry při snižování teploty. Tak při horizontálním vyústění od kotle vytéká kondenzát na omítku, tvoří zde mokré skvrny, které následně opadávají. V zimě kondenzát zamrzá přímo ve vyústění, a tvoří zde rampouchy. Může dojít i k úplnému zamrznutí vývodu a poté odstavení kotle. Při vertikálním nasměrování na střechu kondenzát stéká zpět do kotle, a tak přispívá k jeho korozi.

Obyvatelé takto vybavených domů si často musí zvykat na hluk ventilátoru, již zmíněnou poškozenou omítku a bohužel také na zničené, suché či opadané stromy a jinou vegetaci v blízkosti vývodu. Horší scénář ale nastane, když vývod v zimě zamrzne. Kotel je odstaven a obyvatelé domů, kteří jsou odkázáni jen na jednu možnost vytápění, zažívají nepříjemné chvíle v promrzlém bytě nebo domě.

Klasický komín přináší jistotu
Dodatečná montáž komínu bývá velmi složitá a drahá, v mnoha případech i zcela nemožná. Z estetického hlediska je však téměř vždy nevyhovující, a proto je důležité si tuto otázku promyslet předem, před počátkem stavby. Pokud se pro klasický komín rozhodnete, jsou tu komínové systémy SCHIEDEL, které vám mohou nabídnout řešení.

Při plánování koncepce vytápění a přípravy teplé vody je důležité vzít v úvahu možnost alternativního zdroje vytápění. Co se stane, když například vypadne na delší dobu dodávka elektrického proudu.
V posledních letech není o katastrofy nejrůznějšího typu nouze ani v našich zeměpisných podmínkách, a tak nemůžeme vyloučit nebezpečí vichřice, bouřky, krupobití, nebo sněhové kalamity. Stejné důsledky mají i technické poruchy, jako výpadky plynu, elektřiny či dálkového vytápění. Správný počet komínů zajišťuje, že můžete kdykoli přestoupit na nezávislou formu energie.

Komín stále představuje kvalitu, protože spaliny jsou bezpečně odváděny přes střechu, a tak nemohou proudit zpět do obytných prostor. Stavba komínu SCHIEDEL přijde na 1 – 2 % nákladů hrubé stavby, což je vcelku zanedbatelná částka za bezpečí a jistotu, kterou přináší. Nehledě na to, že i samotný dům tak získává na hodnotě, což se projeví a vyplatí v případném prodeji domu.

Ať už zvolíte pro vytápění plyn, olej, pevné palivo, elektrické či dálkové vytápění, v budoucnu může dojít k vyčerpání fosilních zdrojů a tím k výraznému zvýšení vašich výdajů. I na to je dobré myslet již při stavbě domu, a naplánovat jinou, alternativní formu vytápění. S výstavbou druhého komínového průduchu získáte vlastní zdroj tepla, který oceníte nejen v krizových situacích, ale krbová nebo kachlová kamna vám jistě dokáží zpříjemnit i chladné jarní nebo podzimní večery.

Pro firmu SCHIEDEL je důležitá především orientace na užitek ve spojení s optimální kombinací moderní techniky. Abyste pro váš dům a vaše podmínky zvolili ten nejvhodnější komín, nabízí firma SCHIEDEL hned několik variant.

Komín AVANT PRIMO je ideální pro připojení nízkoteplotních a kondenzačních spotřebičů, dále umožňuje připojení jak otevřených, tak uzavřených „Turbo“ spotřebičů a nezávislé umístění tepelného spotřebiče v objektu. Kotle mohou být umístěny do uzavřených nik a výklenků, aby byl prostor využit co nejekonomičtěji.
Kombinovaný komínový systém KOMBI spojuje v jednom tělese dva osvědčené systémy: systém AVANT PRIMO a UNI***. Je ideálním řešením pro rodinné domy, umožňuje připojit moderní nízkoteplotní kotle v kombinaci s krbem nebo krbovými kamny. Rovněž, jako komín AVANT, umožňuje připojení otevřených i uzavřených spotřebičů, nezávislé umístění tepelného spotřebiče v objektu a umožňuje též umístění do uzavřených nik a výklenků. Systém KOMBI odpovídá standardu bydlení v novém tisíciletí.
Komínový systém MULTI umožňuje připojení až 10 uzavřených spotřebičů do jednoho komínu. Zajišťuje přívod vzduchu ke všem spotřebičům, a umožňuje připojení různých průřezů kouřovodů. Rovněž je možné kotle umístit do uzavřených nik a výklenků, stejně jako nezávisle umístit tepelný spotřebič v objektu.

V minulosti nám byla dána přítomnost komínu zákonem, dnes již záleží pouze na našem rozhodnutí a zhodnocení situace. Když se pro klasický komín rozhodneme, můžeme si být jisti, že jsme kromě zvýšeného komfortu bydlení a zhodnocení domu, udělali všechno pro čistý a bezpečný domov.
Firma SCHIEDEL vám přináší 50 let zkušeností, a navíc na všechny svoje výrobky poskytuje záruku 30 let.

Odpovědět na příspěvek

Založeno: 29.10.2010, 08:51

U turbo kotlů už není povolen vývod komínku skrz zeď?

Není. Podle novelizace v roce 2008 už vše musí jít nad střechu a do komína. Turbo kotle jsou výborná věc, ale instalovaly se nehorázným způsobem, kdy je topenářské firmy dávaly všude, kde je to napadlo – i hned vedle dveří, oken a při větrání v zimě pak šly všechny zplodiny do bytu. Pokud dýcháte plynové zplodiny, nabourávají vám motoriku. To znamená, že všechno víte, umíte, ale nezvednete ani ruku. Bývá z toho otřesná otrava. Ještě dnes se hromada lidí tráví, protože jim zplodiny unikají do bytu, dýchají je a ani o tom neví. Znamením, že plynové zplodiny unikají je, že se začnou potit okna. A to se nesmí zapomínat, že spaliny jsou karcinogenní.

Odpovědět na příspěvek

Re: Re: Re: Re: Re: Ovzduší

Založeno: 29.10.2010, 09:24

Odtah spalin stěnou fasády upravuje norma ČSN 73 4201 Komíny a kouřovody - Navrhování a připojování spotřebičů paliv (dále jen "norma") z ledna 2008. Oproti původním podmínkám, které platily do ledna 2008, došlo k zásadní změně. Odtah spalin stěnou fasády lze nyní realizovat u občanské výstavby pouze pro spotřebič s max. výkonem 14 kW a navíc jen u rekonstrukcí bytů nebo rodinných domů. U nové výstavby není vůbec možné tento typ odtahu spalin ( tedy vývodem fasádou ) použít, v tomto případě je nutné odtah řešit vývodem nad střechu ( je jedno jestli komínem uvnitř objektu , nebo odtahem vně po fasádě ). Pro instalaci spotřebiče do 7 kW není mimo minimální vzdálenosti od okenního otvoru omezení. Pokud máte spotřebič do tohoto výkonu budete mít minimum problémů . Pokud ale máte spotřebič v rozmezí 8 až 14 kW, musíte ještě počítat s dalšími omezeními ve vztahu k poloze umístění odtahu ve fasádě vzhledem k oknům a ostatním otvorům , vůči přetažené střeše a vzdálenosti prolehlých stěn s okny okolních objektů. Ochranné pásmo vyústění, kde nesmějí být okna a jiné stavební otvory je definováno právě ve výše uvedené normě a splnit to, je podstatně horší nežli podmínky předpisu TGP.

Nové předpisy pro vyústění odtahů plynových kotlů stěnou fasády
Datum: 25.8.2008 | Autor: Ing. Josef Knob
V letošním roce došlo k změnám v předpisech pro návrh vyústění odtahů spalin, namísto starších TPG 800 01 nyní platí ČSN 73 4201 z ledna 2008. Několik měsíců byly souběžně uveřejněné oba předpisy, ale návrh podle jednoho často odporoval druhému.

Úvod
Na fasádu se vyúsťují odtahy plynových spotřebičů v technicky zdůvodněných případech, kdy je jiný způsob problematický. Používá se buď pro spotřebiče v provedení B s nuceným přívodem vzduchu, spotřebiče v provedení B s nuceným odvodem spalin nebo spotřebiče v provedení C (tzv. "turbo" - nasávající vzduch potrubím přímo z vnějšího prostředí). Spaliny obsahují kromě vodní páry a CO2 i škodliviny, z nichž jsou nejvíce sledovány oxidy dusíku NOx, které mohou pronikat okny do interiéru. Také může docházet k poškozování fasády. Na vlastnosti ovzduší v okolí těchto odtahů má vliv několik faktorů: výkon spotřebiče, třída NOx (podle koncentrace NOx v mg/kWh), teplota spalin, rychlost spalin ve vyústění a rychlost větru. Výkonnější kotle a kotle s nižší třídou NOx (větší koncentrací škodlivin ve spalinách) přirozeně ohrožují větší plochu fasády a oken. Teplota spalin má vliv na poměr mezi šířkou a výškou zasažené části fasády, protože teplejší spaliny rychleji stoupají vzhůru, nešíří se sice tolik do stran, ale zasahují do větší výšky. U spalin s nízkou teplotou, zejména u vlhkých spalin kondenzačních kotlů se více spalin šíří do stran a část spalin se může šířit i na fasádu pod vyústěním. Malá výstupní rychlost spalin (např. z lokálních plynových topidel) způsobí proudění koncentrovaných spalin přímo po fasádě, zatímco vysoká rychlost transportuje spaliny dále od fasády a přímo u vyústění dochází k intenzivnímu promíchání spalin s okolním vzduchem. Nejhůře popsatelný faktor je vliv větru. Za bezvětří je spalinová vlečka prakticky neměnná a trvale zasahuje fasádu především svisle nad vyústěním. Vlivem větru se spaliny dostávají dále od svislého směru, ale díky poryvům nezatěžují tyto části fasády trvale.

Rozdílné požadavky návrhu vyústění
Donedávna se pro návrh vyústění spalin plynových spotřebičů kromě zákona o ochraně ovzduší používala pouze TPG 800 01 Vyústění odtahů spalin od spotřebičů na plynná paliva na venkovní zdi (dále jen "TPG"). Na platnost těchto pravidel bylo i u soudů přihlíženo jako na platnost technických norem a dodavatelé plynových kotlů je kromě svých doporučení uvádějí v montážních návodech. Nově upravuje odtah spalin stěnou fasády norma ČSN 73 4201 Komíny a kouřovody - Navrhování a připojování spotřebičů paliv (dále jen "norma") z ledna 2008.

Výrazný rozdíl je v maximálním možném výkonu, v TPG byl možný jmenovitý výkon 50 kW, zatímco norma připouští 40 kW u průmyslových objektů (bez oken nad vyústěním) a 14 kW u rekonstrukcí bytových a rodinných domů. Takže v nové bytové výstavbě již nemohou být takto vyúsťovány prakticky žádné plynové kotle a u rekonstrukcí žádné kotle s průtokovým ohřevem teplé vody (ty mají výkon 18 kW a více). V samostatném odstavci normy je možnost použití spotřebičů do 7 kW, což jsou zpravidla lokální podokenní plynová topidla (lidově označované "vafky") a lze je poměrně benevolentně instalovat 0,3 m pod parapetem okna s tím, že další obdobný spotřebič nesmí být vyústěn blíže než 2,0 m horizontálně a 2,5 m vertikálně.

Ochranné pásmo vyústění, kde nesmějí být okna a jiné stavební otvory, u TPG nelogicky vůbec nezáviselo na výkonu ani na třídě NOx. V normě je naopak podrobná tabulka rozměrů ochranného pásma pro 8, 9, 10, 11, 12, 13 a 14 kW dokonce s procentuálními korekcemi podle NOx tříd. Norma oproti TPG také udává určité ochranné pásmo pod vyústěním. Trochu překvapivý je ale tvar většinou rozhodující horní části ochranného pásma dle normy, nejexponovanější část pásma zde není svisle nad vyústěním, ale zhruba 25° od svislice na obě strany. Takže např. 12 kW kotel běžné třídy NOx 3 vyžaduje ve výšce 5 m nad vyústěním více než 6 m široký prostor bez oken. TPG předpokládala zatížení především ve svislém směru v pásu jen 1 m.

Obr. 1 - Příklady ochranného pásma pro různé výkony a srovnání pásem z TPG a z nové normy.

Dle normy nesmí být u spotřebiče s více než 7 kW vyústění pod balkónem a přesahující střechou bez žádné další specifikace, výškách nebo možných opatření. Takže výměna mnohých stávajících "turbokotlů" za nové bude problematická, protože přesahující střecha je velmi častá.

TPG požadovala výšku vyústění nad terénem nebo římsou 0,3 m (kvůli sněhu), na veřejných místech u spotřebičů s ventilátorem 2 m nad terénem (nad dýchací zónu člověka). Norma požaduje u bytových domů nejméně 4 m, jiné případy nezmiňuje.

TPG požadovala u spotřebičů nad 7 kW dodržení imisních limitů NOx a CO u oken obytných a pobytových místností ve smyslu zákona č. 86/2002 Sb. vyjma osamocených volně stojících staveb s jedním uživatelem, norma to požaduje bez výjimky. Norma požaduje, aby protilehlá nebo přilehlá fasáda k vyústění byla vzdálena minimálně 15 m v případě budovy s okny.

Co neřeší norma ani neřešila TPG, je těsnost oken, otevíratelnost a jejich skutečnou větrací funkci. Okna jsou definována jako stavební otvor, i když nemusí sloužit k větrání. V současnosti se rozšiřuje používání i malých bytových rekuperačních jednotek, okna v těchto případech jsou prakticky vzduchotěsná a v otopném období nejsou otvírána. Bude to trend následující po současném masivním zateplování, proto by se na okna v takových těsných budovách se vzduchotechnikou mělo pohlížet jinak.

Doplněk
O případný názor jsme požádali Ing. Františka Jiříka - zpracovatele nové normy a Ing. Burišina z ČSTZ. Ing. Jiřík nás upozornil na změnu platnosti a Ing. Burišin nám zaslal následující zpřesňující poznámky:

1) ČSN 73 4201 povoluje instalaci spotřebičů:

do 40 kW u průmyslových objektů
do 14 kW u bytových a rodinných domů,
kdežto TPG 800 01 stanovila požadavky na umísťování odtahů spalin od spotřebičů s jmenovitým tepelným výkonem nejvýše 50 kW. To znamená, že TPG neřešila spotřebiče nad 50 kW, avšak jejich použití nezakazovala. ČSN 73 4201 naopak použití spotřebičů s větším výkonem zakazuje.

2) Čl. 10.1.1 - požadavek na dodržení koncentrace NOx platí obecně pro všechny kotle v provedení C, bez ohledu na to, zda je odkouření vyvedeno nad střechu, nebo do fasády.

3) Omezení výkonu kotle u rodinného domu s jednou bytovou jednotkou nemá opodstatnění - vyvedením odkouření pod okno by majitel obtěžoval sám sebe.

Odpovědět na příspěvek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ovzduší

Autor: Petr Vojtisek Muž

Založeno: 03.11.2010, 10:44

Dobrý den,

ještě bych rád podotknul, že mé řešení odtahu spalin turbovývodem přes fasádu prakticky nikoho kromě možná mé rodiny nemůže "neotravovat", oproti ne příliš ohleduplnému chování některých obyvatel obce v oblasti topení a spalování. Navíc můj kondenzační kotel má maximální výkon 14kW, které využívá na ohřev zásobníku TUV, a to ještě ve večerních hodinách, kdy nevětrám. Pokud kotel topí, tak jede na cca 4kW. Což je cca průměrný výkon používáný při vaření na běžné vařidlové plynové desce, která je umístěna přímo v bytové jednotce (to už by musela být přiotrávena možná polovička národa v ČR). Kvitujete si tady s normama na komíny a turbovývody a "puntikaříte" v řešení odtahu spalin. Ale k mnohem většímu problému se v oblasti topení vůbec nevyjadřujete. Když jste tedy takový přesný v této oblasti, doporučuji si přečíst tyto články na internetu: "http://www.tzb-info.cz/5063-soucasny-neuteseny-stav-domacich-kotelen-na-pevna-paliva" a "http://domaci.ihned.cz/c1-47664590-zprava-varuje-cechy-nicite-si-zivoty-kdyz-kvuli-usporam-topite-uhlim". A pokud já budu tak precizní jako Vy, tak tady přidám závěr z 1. odborného článku (i když nemám nic proti topení vysušeným dřevemi):
"Závěrem bych rád poznamenal, že je u nás doposud řešen a medializován pouze problém teplovodních kotlů ústředního vytápění. Ovšem podle zkušeností z Německa, či Švýcarska, jsou stále větším problémem lokální topidla (krbová kamna a krbové vložky), která jsou využívána jako doplňkový zdroj tepla. Vzhledem k jednoduchosti spalovacího a dohořívacího prostoru však emitují podstatně více jemného polétavého prachu oproti sofistikovaným teplovodním kotlům a např. ve Švýcarsku se výrazně podílejí na zvýšení emisí této škodliviny."

p.s. Uvítal bych, pokud by jste přesné sáhodlouhé citace článků nechal na internetovém odkazu, a nezanášel je tady do diskuze konkrétních lidí. Pak se bude ztrácet celkový smysl dizkuze. Děkuji.

Zdravím Vás, pravděpodobně pane K....... Pokud jste to Vy, tak my si v běžném životě na ulici tykáme. Nebo se mýlím?

Odpovědět na příspěvek

Založeno: 29.10.2010, 10:33

Dobrý den, vážený pane.

1) Při komunikaci s osobními narážkami bych uvítal Vaše ctěné jméno. Alespoň k mužství jste se přiznal. Pravděpodobně jste někdo, s kým se potkávám na ulici. A pokud se zdravíme, tak bychom si osobní záležitosti, týkající se jiné záležitosti, než tématu, které jsem založil, mohli říci do očí! Nebo je to něco, co by měl vědět každý občan naší obce? Chcete na mě poslat veřejně sociální pracovnicí?
2) Jsem si vědom určitého rizika při výchově svého syna. Rizika, že se něco může stát, je tolik, že kdybych ho měl tzv. „chránit“ před vším, co se může stát, stal by se z něho nesamostatný vězeň. Nechci, aby jeho život byl založený na strachu, že se něco může stát. O obezřetnosti a pozornosti však nemluvím. A výchova k samostatnosti je jeden z hlavních úkolů rodičů. Navíc každé dítě je jiné a má jinou sociální inteligenci.
3) Samozřejmě uznávám svou nedbalost při až někdy příliš velké volnosti pohybu mého syna, především mimo náš dohled. Za toto upozornění Vám děkuji. Budu v tomto ohledu důslednější. (Ale doufám, že nepatříte k těm, kteří jako jeden z mnoha projíždějících neporušuje svou rychlostí vertikální dopravní značení o Obytné zóně).

A nyní k tématu:

1) Nevím, jestli jste dostatečně pozorně četl veškeré mé příspěvky zde uvedené. NEMLUVÍM VŮBEC O TOM, ŽE BYCH ZAKÁZAL KOMÍNY! MLUVÍM O TOM, CO SE Z NICH DOSTÁVÁ VEN DO OVZDUŠÍ! O TOM JE TAKY TOTO TÉMA!
p.s. Spalování dostatečně suchého dřeva mi vůbec nevadí, jak jsem napsal výše v příspěvcích.
2) CO SE TÝKÁ MÍRY ŠKODLIVOSTI, patří spalování zemního plynu, navíc kondenzačním kotlem, k úplně jiné „ŠKODLIVOSTNÍ“ KATEGORII EMISÍ, než je spalování tuhých paliv (navíc ve většině případu nedokonalého). Ani to spalování suchého dřeva se s tím nemůže měřit (blíží se k tomu maximálně jeho zplyňování). Stručně ze stránek RWE: „Při spalování zemního plynu nevznikají pevné nespálené částice (prach, saze). Zemní plyn prakticky neobsahuje sloučeniny síry, takže spaliny jsou téměř bez SO2. Zemní plyn při spalování produkuje pouze tzv. termické oxidy dusíku, v důsledku čehož jsou emise NOx 25 až 30 % ve srovnání s uhlím a 30 až 40 % ve srovnání s kapalnými palivy. Emise kysličníku uhelnatého ze zemního plynu jsou vzhledem k dobrému promísení se vzduchem a k dobré regulaci spalování nepatrné, v porovnání s uhlím o 2 řády nižší. Při spalování zemního plynu se uvolňuje pouze 50 % emisí CO2 ve srovnání s hnědým uhlím, 60 % ve srovnání s černým uhlím a 75 % v porovnání s kapalnými palivy. Vzhledem k vyšší účinnosti plynových spotřebičů v porovnání s ostatními palivy je však snížení CO2 ještě vyšší.“
3) Jak logika mých příspěvků káže, nejvíc mě trápí POLÉTAVÝ PRACH. O jeho škodlivosti hovoří např. výtažek z článku MUDr. Miroslava Šuty: „Nejnovější studie WHO shrnula v roce 2004 vlivy polétavého prachu na lidské zdraví. Účinky krátkodobého vystavení polétavému prachu byly zdokumentovány ohromným počtem studií z Evropy i z dalších světadílů. Výzkumy přinesly množství dat prokazujících například úmrtí v důsledku krátkodobých vystavení prachu nebo zvýšení počtu nemocničních příjmů (hospitalizací) spojených se srdečně-cévními a dýchacími obtížemi. WHO ale došla k závěru, že pro zdraví lidí mají nesrovnatelně větší význam dlouhodobé účinky působení polétavého prachu. Souhrn prokázaných zdravotních vlivů polétavého prachu: a) zvýšení počtu zánětlivých onemocnění plic b) nepříznivé účinky na kardiovaskulární systém c) zvýšení spotřeby léčiv d) zvýšení počtu hospitalizací e) zvýšení úmrtnosti. Zdravotní vlivy dlouhodobé expozice: a) snížení plicních funkcí u dětí i dospělých b) růst onemocnění dolních cest dýchacích c) zvýšení počtu chronických obstrukčních onemocnění plic d)snížení předpokládané délky dožití (převážně v důsledku úmrtnosti na srdečně-cévní a plicní onemocnění).“
4) Pokud svedu pozornost na mé řešení odvodu spalin ze zemního plynu, není tento odvod právě ideální. Lepší by byl odvod mimo okna, mimo přesah střechy, mimo převážně návětrnou stranu a přitom respektující umístění kotle, a ekonomickou stránku věci. Mé řešení je kompromisní. Jsem si vědom rizika dřívějšího opotřebení podbití u střešního přesahu a jisté míry rizika umístění u okna v přízemí a ne na střechu. Jedná se však o okno v kotelně, kde se zdržujeme velmi zřídka, a ne o okno obytné místnosti. A pokud navíc větrám v topném období, kotel zastavuji, a otevírám všechny okna dokořán na dobu cca 5 až 10 minut. Pak je úplně zavřu. ŠKODLIVOST EMISÍ VNIKAJÍCÍ PŘÍPADNĚ DO DOMU JE TEDY (S POKUZEM NA VÝŠE UVEDENÉ), O NĚKOLIK RÁDŮ NIŽŠÍ, NEŽ PŘI POBYTU VENKU V DOBĚ INVERZE A SOUČASNÉHO STAVU TOPENÍ TUHÝMI PALIVY!
5) Co se týká výstavby komínů, když už jsem u toho, dívám se na ně spíše jako na „ZVYK JE ŽELEZNÁ KOŠILE“, o estetičnosti to však není. Směr vývoje vytápění a hospodaření s energiemi však nezastavíte…. Komín dle mého názoru v dnešní době stavebnictví spíše představuje takový luxus, „drahý diamant“, neekonomické řešení. Já osobně tento luxus nepotřebuji. I když se přiznávám, že teplo z krbových kamen, a pohled do plápolajícího ohně, je velmi příjemný až relaxační. ALE TO UŽ NENÍ O TOPENÍ, ALE JE TO JINÉ TÉMA.

Přes způsob započaté komunikace s Vámi elektronickou cestou doufám, že není myšlený ve zlém. Ani já to tak vůči Vám nemyslím. Doufám, že se na ulici budeme alespoň upřímně zdravit, když jsem si v jistých ohledech nepadli do oka.

S pozdravem a přáním krásných dnů

Petr Vojtíšek

Odpovědět na příspěvek

Autor: Hanka Žena

Založeno: 06.12.2010, 14:06

Doporučuji všem , aby se nad tím zamysleli a přečetli si to tady, měli bychom s tím všichni u sebe začííít.

Odpovědět na příspěvek

Založeno: 20.12.2014, 21:50

to je zase nekdo chytry

Odpovědět na příspěvek