Diskuse

Seznam témat    Založit nové téma        Sbalit příspěvky

Poplatky za odvoz odpadu r. 2009

Autor: Petr Vojtíšek Muž

Založeno: 05.12.2008, 12:20
Odpovědí: 4

Vážený starosto, vážení spoluobčané,

dovoluji si Vás oslovit v záležitosti poplatku za odvoz komunálního odpadu v obci Pržno. Současná legislativa i pravděpodobný záměr obce směřuje k tomu, že poplatky za odvoz komunálního odpadu se v roce 2009 s největší pravděpodobnosti zvýší. V současné době dochází k odvozu odpadu jednou za 14 dnů. Myslím, že budu mluvit i za několik dalších občanů naší obce. Lidé naší obce se postupně učí lépe třídit komunální odpad, k čemuž jsou od obce vyhrazeny i kontejnery. A to v zájmu přírody, potažmo nás všech. Poplatky za odvoz komunálního odpadu by měly být motivující (formou pozitivní motivace) a spravedlivé. Má rodina o počtu 3 lidí - přesněji "2,5" lidí - mám 2 letého syna -(a myslím, že nejsme v obci sami) vytřídí tolik, že objem našeho komunálního odpadu činí cca jeden 20 l sáček za týden, popelnici naplním cca za 4 až 6 týdnů. A to ještě netřídím biologicky rozložitelný odpad, který se od jara chystám třídit na nově založeném kompostéru. Navrhuji, aby se zřídila pro začátek alespoň anketa či nějaká forma obecního "referenda": a) hlasuji pro současný trend odpadového hospodářství obce (odvoz co 14 dnů, 1 popelnice o 120 litrech na 4 členy domácnosti, poplatek se v roce 2009 zvýši o x %, počet nádob na tříděný odpad se mírně zvýší či se zvýší četnost odvozu tříděného odpadu) b) hlasuji pro obrat současného trendu odpadového hospodářství obce (odvoz co 28 dnů, 1 popelnice o 120 litrech na 4 členy domácnosti, poplatek se v roce 2009 sníží na polovinu poplatku v roce 2009 (viz ad a)), počet nádob na tříděný odpad se zvýší a zvýší se četnost odvozu tříděného odpadu). Já osobně hlasuji pro druhou možnost, jelikož si myslím, že není motivující a ani spravedlivé sankcionovat občany, kteří se snaží třídit komunální odpad, formou zvyšování poplatku za odvoz komunálního odpadu (forma negativní motivace.....když se poplatek zvyšuje, tak proč bych měl třídit, když to mám předplaceno). Tedy, aby tito občané dopláceli na nezodpovědné chování občanů, kterým je třízení lhostejné či "nekomfortní". A to protože lidé, kteří se snaží více třídit, doplácí ve zvyšujícím se poplatku na občany, kteří třídit nechtějí (připomínám odvoz naší jen z cca 1/3 naplněné popelnice co 14 dnů; dle sdělení starosty v novém regionálním zpravodaji sice roste objem tříděného odpadu, ale současně roste objem nevytřízeného komunálního odpadu na 1 občana obce!). Pozitivní motivace spočívá ve snížení poplatku a spravedlnost spočívá v odvozu alespoň z 3/4 plné popelnice (myslím, že odpad vedle svých plných popelnic lidi začne nutit odpad třídit - a třízení si nakonec zaplatí ve formě snížení poplatku za odvoz odpadu).

Děkluji za pozornost a jakoukoliv reakci na toto téma.

S pozdravem a přáním krásných dnů všem

Petr Vojtíšek s rodinou

Odpovědět na příspěvek

Re: Poplatky za odvoz odpadu r. 2009

Autor: Pokorný Tomáš Muž

Založeno: 05.01.2009, 20:37

Tak to vás pane Vojtíšku obdivuji. My máme 2 popelnice, odpad třídíme myslím si zodpovědně,ale těch čtrnáct dní je tak tak.Bohužel žijeme v dost uspěchané a chaotické době máme dva psy, malé mimino produkující cca 6-9 plín denně a stravujeme se z polotovarů. Tudíž produkujeme nemalé množství nikam nezařaditelného odpadu. Takže v této době si nemyslím ,že by toto řešení bylo optimální pro celou obec. A myslím si že nebudu sám. ale jinak nic proti vašim 20 litrům týdně, jen tak dál. S pozdravem Pokorný

Odpovědět na příspěvek

Re: Re: Poplatky za odvoz odpadu r. 2009

Autor: Petr Vojtíšek Muž

Založeno: 06.01.2009, 09:02

Děkuji za odpověď,

jsem rád, že se o třízení zajímáte a třízení uskutečňujete. Myslím, že na vše existuje řešení. Plíny Vám plní popeplnici poměrně dost, avšak i na to existuje řešení, které je dokonce levnější a pro Vaše dítě zdravější, navíc se pravděpodobně dříve naučí chodit na nočník. Existuji totiž pratelné pleny, které jsou vzhledově podobné jednorázovým. My jsem používali pleny zn. Popoliny (jednorázová investice dražší, částečně použitelné i pro další dítě (záleží na tom, kdy se naučí chodit na nočník), mnohem zdravější, dítě se pravděpodobně naučí dříve chodit na nočník - cítí vlhkost z plen, náš malý se naučil nekakat od 8 měsíců a nečůrat do plen od 1,5 roku, nežehlí se, jsou však objemově trošku větší než jednorázovky, musí se tedy kupovat trošku větší oblečení, pokud by jste měl zájem, můžete se na ně přijít podívat). Nechci propagovat jen tuto značku, myslím, že existují i jiné značky, na které jsem slyšel chválu. My máme zkušenosti s těmito. Pokud by se Vám do praní nechtělo, existují i biologicky kompostovatelné pleny (pokud máte komposter). Co se týče jídla z polotovarů, ty bych Vám spíš nedoporučoval z důvodu velmi nízké výživné hodnoty (nemluvě o přídavných syntetických látkách - tzv. špatné "ečka"). Troufl bych si říct, že Vám spíše bude zanášet organismus, než Vám ho doplňovat o potřebnou energii a "stavební kameny". Chápu, že čas jsou peníze, a někdy je řešení těžké, avšak myslím, že zdraví je přeci jen přednější. I když preferuji spíše stav být zdravý a "bohatý" :-). U psů bude problém asi jen pokud i ty krmíte převážně polotovary především z konzerv. Můj otec kombinuje vhodné granule (možno je i střídat) s vhodnými "zbytky" z lidské stravy a částečně přilepšením vývarem v tlakači - masa, kostí, případně držky.
Každopádně ještě jednou děkuji za reakci na můj příspěvek, byl to jen návrh (předpokládal jsem však větší odezvu). Přeji Vám, aby se Vaše myšlení i nadále ubíralo správným směrem.

Přeji krásný den a hodně zdaru nejen při třízení :-).

Petr Vojtíšek

Odpovědět na příspěvek

Re: Poplatky za odvoz odpadu r. 2009

Autor: Ivana Vojtková Žena

Založeno: 06.01.2009, 14:22

Dobrý den,
osobně bych pokračovala ve svozu co 14 dní. Důvody:

1) jsou lidi, kteří třídí, ale přesto mají odpadu více než Vy (např. my ve dvou) nebo netřídí vůbec. Obě varianty povedou k tomu, že budou přeplněné popelnice.
V zimě to některé může motivovat k tomu, aby tento odpad prohnali komínem - nemá smysl si nalhávat, že se to již neděje. Pohled na obláčky nad komíny budiž toho důkazem.
V létě se pak u tlících odpadků můžou pohybovat nepopulární hlodavci a budeme si připadat jako v Neapoli.

2) připadá mi to hygieničtější. Část odpadu z kuchyně je rychle se kazící a nemá smysl jej skladovat v popelnici měsíc, byť by byla sebeprázdnější.

Když už jste tady nastolil otázku třídění odpadu, byla bych pro častější odvoz a rozšíření nabídky separovacích nádob (nenašla jsem např. nádobu na sběr tetrapackových obalů od mléka).

Odpovědět na příspěvek

Re: Re: Poplatky za odvoz odpadu r. 2009

Autor: Petr Blokša Muž

Založeno: 06.01.2009, 15:50

Dobré odpoledne,

mám jen malou připomínku k rozšiřování sběrných míst na separovaný odpad a k četnosti vývozu.
1/ množství nádob na separáty se za poslední dva roky zvýšil o 100% a přibyla tři nová sběrná místa. Ta nejsou zdaleka tak využívána jako ta původní, ale věřím, že i ony v budoucnu naleznou lepší využití. S rozvojem výstaby v obci počítáme s opětovným rozšířením, a to blíže novým stavebním lokalitám.
2/ četnost vývozů je přímo úměrná ceně a do budoucna tedy půjdeme raději cestou zvýšení počtů nádob. I dnes jsou ale podle našich zjištění /oú/ naplňovány jen sporadicky na více než 100% za 14 dní. Zvýšené množství plastů v letním období již dnes řešíme svozy jednou týdně.

A vše je jen a jen na nás. Je pravidelné a běžné, že se těm, kteří vynášejí odpady, nechce vše vhazovat přímo do kontejnerů ale raději to pohodí vedle /igelitové pytle naplněné vším možným, tašky se sklem v místech, kde ani kontejner na sklo není, velké papírové kartony pohozené vedle/. Proč by si lidé přidávali práci a ukládali odpad opravdu až tam, kam patří, tedy do kontejnerů.
K tetrapakům pouze tolik: dnes je neseparujeme samostatně, protože nejsme jako původci odpadů schopni plně zaručit, že by tam byly pouze tetrapaky. Mohou se tedy odkládat do kontejnerů na papír.

Separujte, separujte. Může nám to ve jen prospět, ale hlavně zlevnit výdaje na odvoz odpadů. Důvod je jasný. Platíme i za separáty, ale za tento odpad se vrací peníze zpět do rozpočtu obce prostřednictvím společnosti EKO KOM, která s těmito komoditami ochoduje. Takže zjednodušeně 1000,- zaplatím a 1000,- dostanu. Když ale separovaný odpad skončí jako komunál, tak je to vždy jen 1000,- tam. Tedy na skládku.

S pozdravem
Petr Blokša

Odpovědět na příspěvek