Diskuse

 

Seznam témat    Založit nové téma        Sbalit příspěvky

 

 

 

Čistička odpadních vod v obci Pržno

Autor: Poledníková Hana Žena

Založeno: 08.11.2008, 12:00
Odpovědí: 8

Dobrý den,

po dohodě s několika občany obce Pržno si dovoluji založit tohle kontroverzní téma. Prosím, můžete zde napsat Váš názor na umístění ČOV na území obce? Děkuji...

Návrh nového územního plánu obce Pržno najdete zde: http://www.przno.cz/prilohy/03---Przno-zamery.jpg

Možnost oficiálně připomínkovat na obci tento návrh je do 5.12.2008!

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Čistička odpadních vod v obci Pržno

Autor: Robert GOLA Muž

Založeno: 10.11.2008, 10:43

Dobrý den,
předpokládám, že v případě tlakové kanalizace nebude v obci ČOV, čemuž i nasvědčuje záměr na provedení změn v územním plánu. Jinak plně podporuji výstavbu kanalizace v obci. Čím dříve tim lépe.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Čistička odpadních vod v obci Pržno

Autor: Poledníková Hana Žena

Založeno: 10.11.2008, 12:55

Dobrý den,
ale právě nově předložený návrh změny územního plánu zahrnuje zákres ČOV, a to na pozemku obce nacházejícím se za žel. přejezdem směrem k Hodoňovickému splavu (viz odkaz na výkres). Současný záměr sice je, že realizovaná kanalizace bude odvádět do stávající ČOV ve Frýdlantě nad Ostravicí, ale přesto územní plán navrhuje umístění nové ČOV v katastru obce. Poledníková Hana

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Čistička odpadních vod v obci Pržno

Autor: Robert GOLA Muž

Založeno: 11.11.2008, 08:51

Děkuji za upozornění, toho jsem si opravdu nevšiml. Dle záměru by k ČOV tim pádem nevedla kanalizace :-), předpokládám, že se tedy jedná o drobnou chybičku.
Pouze spekuluji, ale myslím, že se jedná o logické řešení, protože v případě tlakové kanalizace může být ČOV kdekoliv a tím pádem bude mít obec připravené území na případnou výstavbu ČOV, kdyby to bylo pro obec (občany) Pržna ekonomicky výhodnější.
Hezký den.
Robert G0LA

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Čistička odpadních vod v obci Pržno

Autor: Ivana Vojtková Žena

Založeno: 11.11.2008, 10:05

Pane starosto,
před diskuzí o umístění ČOV, jaká jsou pozitiva a negativa obecní = pržněnské ČOV ve srovnání s výtlakem kalů do ČOV ve Frýdlantě? (např. zápach, riziko ekologických škod, náklady na údržbu a opravu, nároky na umístění versus záplavová oblast). Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Čistička odpadních vod v obci Pržno

Autor: Petr Blokša Muž

Založeno: 14.11.2008, 08:58

Dobrý den,

pozitiva FnO- bezstarostnost s čištěním,
negativa FnO - provoz kanalizace zajišťuje obec. Budou vznikat nároky na opravy - repasy domovních čerpacích stanic. 7.000 - 15.000 Kč/ 5-7 let./ jedna domácnost.

negativa vlastní ČOV- zajišťování správného chodu a provozu.
pozitiva - stočné zůstává obci-provozovateli, tj. asi 750 - 800 tis. ročně při současných cenách, část je použita na provoz, zbytek- rezervní fond je použitelný na snížení nákladovosti oprav jednotlivých domácností.
Ekologické problémy nepřipadají v úvahu, zápach ano -pokud není ČOV správně funkční. Velikost dané ČOV odpovídá ploše jednoho prům RD s ochranným pásmem 50m. Navržená lokalita není v záplavovém území. Konečné rozhodnutí o umístění musí potvrdit okolo šesti desítek subjektů a organizací, které se vyjadřují k návrhu ÚP, než jej může obec schválit a přijmout za svůj.

Cenově je gravitace v našich podmínkách asi 3x dražší (150 mil Kč). Při předpokládané výši dotace okolo 70%, by na obec zbyla částka 45. mil Kč. Rozpočet obce bez dotací je 8-9 mil.Kč . Zbudování tlakovky je tedy mnohem jednodušší a levnější , ale má problematičtější a nákladnější provoz.
Snad to bude pro tuto chvíli dostatečné.
S pozdravem Petr Blokša

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Čistička odpadních vod v obci Pržno

Autor: Poledníková Hana Žena

Založeno: 02.12.2008, 09:07

Děkuji za dosavadní příspěvky k tomuto tématu. Sice jsem doufala, že bude reagovat více zúčastněných a vznikne opravdu "diskuze", ale co se dá dělat...

Chtěla bych v tuto chvíli jen veřejně vyslovit můj osobní postoj k navrhované změně územního plánu.

Přesto, že jednoznačně nejvíce bych preferovala ponechat stav takový jaký je a dále nerozšiřovat zastavěnou plochu obce (myslím, že zdůvodňovat není třeba), tak je můj postoj k dané problematice takový:

1) se změnou využití pozemků za tratí (mezi vlakovou zastávkou a Hodoňovickým splavem) určených aktuálním územním plánem jako zóna lehkého průmyslu, a to na zástavbu rodinných domků SOUHLASÍM (budu jen doufat, že povolování výstavby odpovědnými institucemi bude prováděno citlivě a s ohledem na ráz krajiny - jinak by tohoto území byla opravdu škoda)

2) s umístěním čističky odpadních vod na těchto pozemcích NESOUHLASÍMA jen ještě na závěr: Během různých osobních diskuzí s občany obce na toto téma jsem slyšela také jednu nádhernou myšlenku...

"Příroda není jen těch pár metrů kolem Vašeho domu!"

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Čistička odpadních vod v obci Pržno

Autor: Marek Fukala Muž

Založeno: 08.12.2008, 10:46

Osobne jsem pro gravitacni kanalizaci. Myslim ze neni treba zde vyjmenovavat vyhody. Nevyhoda hlavni je cena, byt si myslim ze by bylo mozne budovat kanalizaci postupne.

COV na uzemi obce se mi nezda az tak nelogicka volba. Pri spravne fci neni zapach takovy problem. Navim umisteni v mene obydlene casti to alespon castecne pripadny problem resi. V pripade gravitace je umisteni v navrhu UP logicke. V pripade tlakovky take - mozno do budoucna prebudovat na gravitaci.

Co se tyce vystavby RD za trati a obecne vsude kolem, myslim ze je treba k tomu pristupovat dle pravidla zlata stredni cesta. Obec jenz tvori pouze obytna zastavba navic bez rozumne infrastruktury se stava jen jakousi nocleharnou. Ja osobne jsem pro zachovani prostor pro nejakou vyrobu. Obec by dle meho nazoru mela vice handlovat s majiteli a developery - chces udelat z pole stavebni parcely? Obec z toho chce take neco mit. Souhlasime, pokud se zavazes ze pro obec udelas X, nebo ze cast parcely Y venujes obci na verejne prospesne ucely.

"Příroda není jen těch pár metrů kolem Vašeho domu!"
Nechapu presne jak to souvisi s ostatnim textem. Kazdopadne bych chtel videt toho mistniho filozofa co tohle pronesl ;-). Osobne bych si to kazdopadne dovolil trochu opravit: "Priroda je prave to co je za par metry anglickych travniku kolem Vasich domu". Vyjimky budiz pochvaleny.

Zdravim a preju hezky den.
Marek Fukala

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Čistička odpadních vod v obci Pržno

Autor: Poledník Marek Muž

Založeno: 14.12.2008, 00:03

S čistírnou odpadních vod také naprosto souhlasím. Je to téměř neobydlená část obce, takže to řeší problém a lidé tam jezdí stejně jenom přespat. Sice to odláká zájemce o výstavbu RD, ale naopak parcela může nadále zůstat prům. zónou. (zájemců je určitě dost).Také napojení na ČOV ve Frýdlantě je kvůli velké vzdálenosti obtížné. A developeři by nám tu čističku mohli na té škaredé louce postavit sami.

Na závěr bych ještě, s dovolením, opravil myšlenku o přírodě.

"Priroda je prave to co je za par ČTVEREČNÍMI metry anglickych travniku kolem Vasich domu". (tzn. ani svinovací, skládací apod.)

Omlouvám se za svůj příspěvek do diskuze a slibuji, že je poslední.

S pozdravem Lobista František

Odpovědět na příspěvek